علت روشن نشدن ماکروفر (ماکروویو)

علت روشن نشدن ماکروفر

مایکروویو ها وسیله ایی هستند که مدت زیادی نیست که در خانه های ما جای گرفته اند. ولی هم اکنون بعنوان یکی از وسایل مهم و ضروری از آنها نامبرده می شود. ما در این مقاله قصد داریم که به بررسی اینکه چرا گاهی مواقع ماکروفر روشن نمی شود و دلیل و علت آن چه می تواند باشد بپردازیم. همانطور که میدانیم این دستگاه انرژی گرمایی لازم جهت پخت و همچنین گرم کردن غذا را به وسیله امواج الکترومغناطیسی تولید می کند دارد. از این رو تشخیص علت خرابی و روشن نشدن ماکروویو و تعمیر ماکروفر و تعمیر مایکروویو بسیار مورد اهمیت است و باید توسط تکنیسین های معتبر انجام شود.

مدت زمان تخمینی مطالعه: 9 دقیقه

البته لازم به ذکر است که امروز با پیشرفت تکنولوژی در زمینه تولید این دستگاه به جایی رسیده که از المنت برای گرم گردن و پخت غذا در سری جدید که نام آن تستر می باشد استفاده شده ، چراکه موج الکترو مغناطیسی برای انسان مضر می باشد. دلیل محبوبیت زیاد این وسیله این است که دارای قابلیت گرم کردن و پخت سریع و البته صحیح انواع غذاها می باشد. همانطور که می دانید امروزه به دلیل داشتن زندگی پرمشغله ، وجود این دستگاه بسیار مفید و کاربردی واقع شده است.

خرابی ماکروفر (ماکروویو)

استفاده همه روزه از ماکروفر موجب می شود که در طولانی مدت دچار یکسری اختلالات و مشکلات شود. بطوری که پس از گذشت یک روز خسته‌کننده کاری به منزل آمده اید و قصد دارید که غذای خود را داخل ماکروفر گرم‌کنید و بعد میل کنید و بعد هم به استراحت بپردازید. ولی بطور ناگهانی متوجه می‌شوید که دستگاه روشن نمی‌شد و شما اقدام رفع این مشکل می کنید. البته باید توجه داشته باشید در صورت نداشتن علم نه تنها نمی توانید مشکل را حل کنید. بلکه اوضاع را ممکن است خراب تر کنید.

در این صورت باید به یک متخصص اطلاع بدهید. تا مشکلات ماکروفر را حل نماید. اما با مطالعه مطالب این مقاله می توانید با علم کافی برای برخورد با مشکل بروید. روشن نشدن و یا خاموش شدن ناگهانی مایکروویومی تواند دلایل مختلفی داشته باشد. که البته شایع‌ترین علت می تواند ایراد در بخش قفل درب و یا میکروسویچ‌ها باشد. به طور معمول مایکروویوها دارای دو فیوزهستند که یکی برای محافظت در برابر نوسانات و ایرادات الکترونیکی و دیگری برای محافظت در برابر گرمای بیش از حد می باشد. در ادامه به بررسی ایرادات و راه کار هایی برای تعمییر آن ارائه خواهیم کرد. البته توصیه می کنیم که بابرخورد با ایرادات مایکروویو ها حتما با تکنسین در ارتباط باشید.


فیوز میکروسویچ محافظ درب ماکروویو

همانطور که گفتیم میکرو سویچ یکی از فیوز های موجود در دستگاه مایکروویو می باشد. که برای محافظ از قفل درب آن و… می باشد. از طرفی هم ممکن است یکی از دلایل روشن نشدن مایکروفر ، خراب بودن میکروسویچ درب آن باشد. کار میکروسویچ این گونه است که : در صورتی اجازه‌ی روشن شدن را به دیگر قسمت‌های مایکروفر می دهد البته زمانی که درب به درستی بسته شده باشد ،و وقتی درب باز باشد برا محافظت برق همه قسمت‌های را قطع می‌کند.

به همین دلیل اگر گاهی دچار این مشکل شدید که همه چیز درست است ولی مایکروفر روشن نشد ، به قسمت درب آن نگاهی بندازید و از بسته بودن آن اطمینان حاصل کنید. برای بتوانید به میکروسویچ دسترسی داشته باشید، برق مایکروفر را قطع کنید وو بعد قاب بدنه را بردارید. لازم به ذکر است که معمولا میکروسویچ‌ها دو یا سه عدد هستند که دارای ترمینال‌هایی با علامتهای C و NO می باشند.

بعداز رویت ترمینال‌ها برای تست می توانید از یک مولتی‌متر استفاده کنید. برای اینکه از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید باید نتیجه ای چون : اگر درب مایکروفر را ببندید زبانه روی میکروسوئیچ چفت می‌شود وبعد ترمینال‌های میکروسویچ یک رسانندگی از خودشان نشان می دهند. و این نتیجه یعنی میکروسویچ ها سالم هستند، را باید دریافت کنید. در مقابل اگر مولتی متر که برای تست استفاده می کنید اهمی را نشان نداد، نشان از خرابی میکروسویچ ها دارد که باید تعویض شوند. البته بایدباید دقت داشته باشید که زبانه درب میکروسویچ را به درستی فشار می‌دهید.

بررسی دلایل خرابی ماکروفر (ماکروویو) - علت روشن نشدن ماکروفر (ماکرویو)
بررسی دلایل خرابی ماکروفر (ماکروویو) – علت روشن نشدن ماکروفر (ماکرویو)

مجموعه اطمینان سرویس با بهره گیری از متخصصین مجرب و حرفه ای آماده ارائه خدمات تعمیر ماکروفر٬ تعمیر هود٬ تعمیر اجاق گاز و تعمیر تمام لوازم خانگی در محل شما می باشد.


نکته بسیار مهم : اینکه ماکروفرها مقدار مرگ‌باری از الکتریسیته را در خازن‌های ولتاژ بالایش نگهداری می‌کنند، بطوری که اگر ماکروفر به برق وصل هم نباشد. به دلیل ولتاژ بالا و امکان شوک الکتریکی وجود دارد که به شدت خطرناک است. از همین رو حتما برای تشخیص علت خرابی ماکروویو و تعمیر ماکروفر فقط از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید .


نوع دیگر فیوز ماکروویو ، فیوز سرامیکی

در ادامه مطالب ، اگر در زمان استفاده از مایکروفر متوجه شدید که صفحه نمایش که مربوط به نمایش مدت و درجه حرارت و… می باشد روشن نمی‌شوند می توانید دلیل آن را مشکل مربوط به فیوز سرامیکی این دستگاه بدانید. وظیفه این قسمت این است که از سایر قسمت‌های مایکروویو در بار نوسانات برق محافظت به عمل بیاورد. برای انجام اینکار اینگونه عمل می کند که : زمانی که مشکلی پیش بیاید به صورت کامل می‌سوزد و بطوری که دستگاه دیگر کار نکند.

برای اینکه بتوانید به فیوز سرامیکی دسترسی پیدا کنید، قبل از هرچیزی باید بدانید که فیوز سرامیکی در داخل محفظه‌ی مایکروفر و در کنار سیم‌ها قرار دارد، و برای دسترسی باید ابتدا برق مایکروفر را قطع کنید وبعد قاب مایکروویو را در آورید؛ می توانید برای تست فیوز از وسیله ایی که نامش مولتی‌متر است استفاده کنید(برای تست میکروسویچ هم از همین وسیله استفاده می کنند)

البته برای اینکه از سالم بودن میکروسویچ درب مطمئن باشید می‌توانید به همان روشی که قسمت بالا گفته شد یعنی با باز و بست درب برای تست فیوز استفاده کنید. و البته فیوز سوخته را باید عوض کنید. قبل از انجام اینکار ابتدا باید دلیل سوختن آن را بفهمید. که اگر دلیل سوختن فیوز بخاطر نوسانات برق ورودی به مایکروفر باشد در این صورت می‌توانید به راحتی آن را تعویض کنید. اما اگر مشکل از خود دستگاه باشد با این وجود باید مگنترون، و همچنین دیوید ولتاژ بالا، وهم خازن و ترانسفورمر را هم تست کنید تا علت اصلی سوختن را بیابید. فقط دقت لازم راداشته باشید چراکه با وصل نبود برق مایکروویو به دلیل داشتن ولتاژ بالا باعث شوک الکتریکی می شود و به شدت خطر ناک است به همین منظور برای تعمییر از تکنسین و متخصص مربوطه کمک بگیرید.


از دلایل دیگر روشن نشدن مایکروویو، فیوز حرارتی

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم مایکروفر دارای سه نوع فیوز برای محافظت از خطرات جانی که ممکن است براثر ایرادات برای فرد اتفاق بی افتد دارد. یکی دیگر از این فیوز ها ، فیوز حرارتی است که به نوعی می تواند یکی دیگر از علت‌های روشن نشدن مایکروفر باشد. نوع عملکرد فیوز حرارتی به این شکل است که از گرم شدن بیش از حد مایکروفرجلوگیری می کند ، و زمانی که این فیوز ایراد پیدا کند، مایکروفر به خاطر به دلیل ملاحظات ایمنی روشن نمی شود.

مکان جاگیری فیوز حرارتی در داخل جعبه‌ی مایکروفر می باشد، برای دسترسی باید سیم‌های متصل به آن را جدا کنید وبعد ترمینال‌ها را با یک مولتی‌متر امتحان کنید، که اگر هیچ اهمی مشاهده نکردید در این صورت باید فیوز تعویض شود. از دلایلی که باعث می‌شود که فیوزحرارتی بسوزد صحیح کار نکردن فن خنک ‌کننده درون مایکروفر می‌باشد، به همین دلیل قبل از عوض کردن فیوز حرارتی مطمئن شوید که فن درست کار می‌کند و چیزی مانع جریان هوا نیست.


در نتیجه :

وقتی که با خرابی ماکروویو و مشکل روشن نشدن ماکروفر مواجه می شوید اغلب برای افرادی که به صورت متداول از آن استفاده می کنند نگران‌کننده است. چرا که در وهله اول فرد با دیدن آن فکر می‌کند که دستگاه به طور کامل از کارافتاده است. لازم به ذکر است که این تفکر کاملا غلط است. چون به طور معمول به دلیل وجود مشکلاتی در سیستم برق‌رسانی می تواند از کار افتاده باشد. از همین رو وقتی با این مشکل مواجه شدید به دنبال علت و راه حل آن باشید و با تاکید بر موضوع وجود ولتاژ بالا که باعث شوک الکتریکی می شود و برای فرد بسیار خطرنام است در صورت بروز باید از یک متخصص در این زمینه کمک لازم را دریافت نمایید.

آیا تشخیص خرابی ماکروفر(ماکروویو) و بررسی علت روشن نشدن آن در منزل نیز امکان پذیر است؟

بله. تکنیسین های شرکت اطمینان سرویس در محل مورد نظر شما حاضر شده و علت روشن نشدن ماکروفر(ماکروویو) شما را بررسی خواهند کرد.

هزینه بررسی علت روشن نشدن ماکروفر و تعمیر ماکروویو چقدر است؟

برای محاسبه قیمت دقیق باید ابتدا مشکل مشخص شود. برای اطلاع از قیمت دقیق می توانید با شماره 02133185045 تماس حاصل نمایید.

به این نوشته امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.