با توجه به وضعیت آب تصفیه شده و آب شهری، بسیاری از خانواده‌ها نسبت به کیفیت آن مردد هستند و ترجیح می‌دهند که به سراغ دستگاه‌های تصفیه آب بروند، اما نحوه تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب برای آنها به یک چالش بزرگ تبدیل شده است. در مناطق مختلف کشور، شاهد استفاده از منابع کاملاً متفاوتی هستیم که برخی از آنها از آب شهری و تصفیه شده، برخی از آب چشمه‌ها و برخی نیز از آب چاه و قنات استفاده می‌کنند. به همین دلیل کیفیت آب استفاده شده در مناطق مختلف متفاوت بوده و به همین دلیل شاهد هستیم که بعد از استفاده کوتاه مدت از این دستگاه‌ها، فیلترهای آنها غیرقابل استفاده می‌شوند. 

با توجه به وضعیت آب تصفیه شده و آب شهری، بسیاری از خانواده‌ها نسبت به کیفیت آن مردد هستند و ترجیح می‌دهند که به سراغ دستگاه‌های تصفیه آب بروند، اما نحوه تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب برای آنها به یک چالش بزرگ تبدیل شده است. در مناطق مختلف کشور، شاهد استفاده از منابع کاملاً متفاوتی هستیم که برخی از آنها از آب شهری و تصفیه شده، برخی از آب چشمه‌ها و برخی نیز از آب چاه و قنات استفاده می‌کنند. به همین دلیل کیفیت آب استفاده شده در مناطق مختلف متفاوت بوده و به همین دلیل شاهد هستیم که بعد از استفاده کوتاه مدت از این دستگاه‌ها، فیلترهای آنها غیرقابل استفاده می‌شوند.

 شرکت‌های تولید کننده دستگاه‌های تصفیه آب از چند فیلتر همراه برای این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند که هزینه خریدار آن کاهش یابد، اما کمک گرفتن از تعمیرکار برای تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب باعث می‌شود که هزینه‌های جاری استفاده از این دستگاه‌ها افزایش یابد و خانواده‌ها نسبت به این موضوع نگران باشند. در طرف مقابل، برخی از افراد تلاش می‌کنند که نحوه تعویض این فیلترها را فراگرفته و در فواصل زمانی مشخص نسبت به تعویض آنها اقدام کنند. تعویض مناسب و سر موقع نه تنها باعث می‌شود که کیفیت آب مصرفی بالا باشد، به طول عمر بیشتر دستگاه نیز کمک می‌کند.

نحوه تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب و مراحل آن

 

به همین دلیل ما در گروه اطمینان سرویس در این مطلب سعی می‌کنیم که نحوه تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب به شکل اصولی و عملی آموزش دهیم.

برای شروع تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب ابتدا شیر ورودی را ببندید.

اولین گام در شروع تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب بستن شیر ورودی به دستگاه تصفیه آب است. عملکرد این دستگاه‌ها بدین صورت است که جریان آب از یک قسمت وارد دستگاه شده، پس از عبور از چند فیلتر با کارایی‌های مختلف، وارد مخزن دستگاه شده و مصرف کننده می‌تواند به مرور زمان از این منبع استفاده کند. بنابرین قطع جریان ورودی کمک می‌کند که به راحتی دستگاه را باز کرده و قسمت‌های مختلف آن را مورد بررسی و بازدید قرار دهید.

 

جریان برق ورودی به دستگاه را قطع کنید.

 یکی دیگر از قسمت‌های دستگاه تصفیه آب، ورودی جریان برق است که به عملکرد دستگاه‌ها و پمپاژ آن و همچنین تصفیه بهتر آب کمک می‌کند. کار کردن با این وسایل در صورتی که به برق متصل باشند، بسیار خطرناک است و باید توجه داشته باشید که حتماً جریان برق ورودی را قطع کنید. نحوه اتصال این دستگاه‌ها به برق ممکن است متفاوت باشد، بنابر این قبل از شروع به تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب اول جریان برق ورودی را قطع کنید.

شیر خروجی را باز کنید.

شیر خروجی دستگاه تصفیه آب برای کنترل حجم آب خروجی و همچنین کنترل فشار داخلی دستگاه به کار گرفته می‌شود. برای تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب لازم است که فشار داخلی دستگاه به صفر رسیده و همچنین آب ذخیره شده در مخزن دستگاه کاملاً خالی باشد. بنابراین شیر خروجی را باز کنید تا کلیه آب ذخیره شده درون آن تخلیه شده و فشار دستگاه به صفر برسد. اکنون می‌توانید به سراغ فیلترها و باز کردن پوسته هوزینگ بروید.

 

پوسته هوزینگ یا فیلترها را باز کنید.

با توجه به مدل دستگاه‌های تصفیه آب، ممکن است تعداد فیلترها و پوسته هوزینگ در آنها متفاوت باشد. بنابراین نم یتوان به شکل دقیق گفت که در این مرحله چند فیلتر را باز کنید، اما در حالت معمول و دستگاه‌های کوچک دارای سه هوزینگ هستند، که می‌توانید با استفاده از آچار آنها را باز کنید و وضعیت داخلی و فیلترهای آنها را مورد بررسی قرار دهید. این پوسته‌ها وظیفه اصلی نگه داشتن فیلترها و اتصال آنها به بدنه دستگاه تصفیه آب را بر عهده دارند.

 

فیلترهای قدیمی را بررسی کنید.

پس از جدا کردن هوزینگ و مشخص شدن فیلترها، می‌توانید به بررسی کلی وضعیت آنها بپردازید و دلیل افت کیفیت آب خروجی دستگاه را بفهمید. البته این کار به تجربه و مهارت بیشتر نیاز دارد و می‌توانید از یک تعمیرکار یا یک استاد کار ماهر کمک بگیرید. با این حال با یک بازدید بصری می‌توانید تشخیص دهید که فیلترهای قدیمی تا چه اندازه دچار مشکل شدند و آیا نیاز به تعویض دارند یا خیر.

با توجه به الگوی قبلی، فیلترهای جدید را نصب کنید.

زمانی که هوزینگ یا پوسته فیلتر را جدا می‌کنید، به خاطر داشته باشید که نحوه قرارگیری آنها و همچنین ترتیب آنها بر روی دستگاه را به خاطر داشته باشید. ولی اگر احساس می‌کنید که ممکن است در این مورد دچار مشکل شوید، بهتر است از یک دوربین گوشی همراه خود کمک بگیرید و ترتیب قرارگیری آنها را به خاطر بسپارید. اگر فیلترهای قدیمی، قابل استفاده نباشند، به راحتی می‌توانید با توجه به راهنمای استفاده شده بر روی فیلترها، و همچنین تصاویری که از نحوه قرار گرفتن آنها گرفته‌اید، فیلترها را درون هوزینگ قرار داده و آنها را به دستگاه تصفیه آب متصل کنید.

 

ممبران قدیمی را بردارید و جایگزین کنید.

 یکی دیگر از بخش‌هایی که در تصفیه آب نقش حیاتی دارند و به هنگام تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب باید آن را تعویض کنید، ممبران دستگاه است که درگرفتن آلودگی‌ها و تصفیه کردن آن نقشی مهمی دارد. اگر ممبران نتواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد، کارایی دستگاه تصفیه و آب به طور کامل تحت تأثیر قرار می‌گیرد. ممبران معمولاً در قسمت بالایی هوزینگ و در محل اتصال به دستگاه تصفیه آب قرار می‌گیرد. برای باز کردن آن می‌توان از یک انبردست یا دم باریک استفاده کنید و با چرخاندن آن، به راحتی نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

هوزینگ و فیلترهای جدید را نصب کنید.

 پس از قرار گرفتن فیلترها در درون پوسته و همچنین نصب ممبران جدید، اکنون می‌توانید ادعا کنید که بخش مهم و اصلی کار تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب را انجام داده‌اید و امکان استفاده از آن در حالت عادی را خواهید داشت. محل اتصال هوزینگ به دستگاه مشخص بوده و تنها باید توجه داشته باشید که واشر این قسمت سالم باشد.

شیر ورودی را باز کنید و اجازه دهید فیلترها شسته شوند.

 اکنون که فیلترها را نصب کردید، لازم است که نسبت به عملکرد آنها و همچنین شسته شدن آنها اطمینان داشته باشید. برای این کار باید شیر خروجی و شیر ورودی باز باشد و امکان ذخیره آب در مخزن دستگاه فراهم نباشد. بنابراین آب را باز کنید تا به داخل فیلترها و سطح ممبران جریان داشته و ضمن خیس کردن سطح آنها، نسبت به شسته شدن آنها نیز اقدام شود.

 

 پس از گذشت چند دقیقه از شسته شدن فیلترها، حالا می‌توانید ادعا کنید که تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب به شکل مناسبی انجام شده و می‌توانید دستگاه را به حالت عادی خود برگرداند. بنابراین شیر ورودی را باز بگذارید، شیر برداشت آب را ببندید و شیر ورودی به مخزن را باز کنید تا امکان ذخیره شدن آب تصویر شده فراهم باشد. اگر کیفیت آب به مانند قبل بوده و دستگاه توانایی  تصفیه آن را به شکل مناسب داشته باشد، کار خود را به شکل مناسبی انجام داده‌اید. اگر در انجام این کار موفق نبودید، با ما در گروه اطمینان سرویس در تماس باشید تا کار تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب توسط استاد کارهای مجرب انجام شود.

 توجه : تمام مراحل فوق در بعضی از دستگاه ها متفاوت می باشد .

برای اطمینان بیشتر با کمترین هزنیه با ما در تماس باشید.
02188909397
02166402086