اکنون که فصل در حال تغییر است و مردم برای فصل گرم سال آماده می شوند، بسیاری از صاحبخانه ها به دنبال روش هایی برای صرفه جویی در پول و انرژی هستند و سعی می کنند استفاده بهینه از یخچال فریزر و سایر وسایل منزل خود داشته باشد. متاسفانه بسیاری از صاحبخانه ها با روش های استاندارد و اصولی برای انجام چنین کار هایی از آشنا نیستند و تن ها بر اساس گفته های مردم و تجربیات شخصی این کار را انجام می دهند. یخچال فریزر نه تنها یکی از مهم ترین لوازم خانگی و آشپزخانه محسوب می شود، بلکه مصرف انرژی آن نیز بالاتر از سایر وسایل است.

در مورد استفاده بهینه از یخچال فریزر لازم به ذکر است که اگر عمر آن بیش از ۱5 سال باشد، باید برنامه جایگزینی و تعویض آن را در نظر بگیرید و از این طریق صرفه جویی بالایی در انرژی داشته باشد. اگر فکر می کنید که یخچال فریزر شما سالم است و می تواند هنوز کارایی داشته باشد، بهتر است به سراغ یک گروه تعمیرکار حرف های بروید و برخی از قسمت های مرتبط با مصرف انرژی آن را بهبود بخشد. اما اگر سن وسیله شما پایین باشد، بهتر است به فکر استفاده بهینه از آن باشید و هزینه های خود را پس انداز کنید.

 خبر خوب این است که افزایش بهره وری و استفاده بهینه از یخچال فریزر نهتن ها آسان و ارزان است، بلکه روش های مختلف و متنوعی نیز دارد. پس بیاید به عنوان یک صاحب خانه کار هایی بر روی یخچال فریزر انجام دهیم که مصرف انرژی آن را کاهش دهیم. پس با ما در اطمینان سرویس همراه باشید!

1. برای استفاده بهینه از یخچال فریزر، واشر و حفاظ پلاستیکی درب آن را عوض کنید.

 
واشر یخچال فریزر

اگرچه وجود این حفاظ پلاستیکی برای کسب اطمینان از کارایی دستگاه و همچنین سالم بودن آن بسیار مهم است، اما گاهی اوقات ممکن است به راحتی نادیده گرفته شود. این حفاظ که به عنوان واشر پلاستیکی نیز شناخته میشود، فضای داخلی یخچال را به طور کامل مهر و موم کرده و از ورود و خروج هرگونه هوای ناخواسته جلوگیری میکند. در مورد یخچال فریزر طبیعی است که این واشر پلاستیکی به مرور زمان از بین بروند، زیرا درب یخچال دایما در حال باز و بسته شدن است و برای استفاده بهینه از یخچال فریزر با یزد تمرکز زیادی بر این بخش صورت گیرد.

2.یخچال فریزر را از منابع حرارتی دور کنید.

یخچال فریزر

به منظور نگه داشتن مطلوب مواد غذایی در داخل یخچال و دمای بهینه، لازم است که کمپرسور یخچال از نزدیکی به منابع حرارتی و گرما محافظت شود. وجود درجه حرارت بالا در نزدیکی یخچال فریزر نه تن ها باعث می شود که به سختی کار کند، اتلاف انرژی آن را بالا می برد و حتی طول عمر دستگاه را کوتاه می کند. هنگام طراحی و ساخت آشپزخانه، سعی کنید محل نصب یخچال فریزر به شکلی باشد که از وسایل دیگری که حرارت بالا تولید میکنند مانند اجاق گاز، به اندازه کافی دور باشد. همچنین دور کردن یخچال فریزر از نور مستقیم آفتاب باعث بهبود استفاده بهینه از یخچال فریزر می شود.

3. کویل یخچال فریزر خود را به طور مرتب تمیز کنید.

کویل کندانسور یخچال فریزر به خودی خود باعث تولید گرما می شود، حال اگر بر سطح آن گرد و خاک زیاد بنشیند، در نهایت باعث می شود که عملکرد آن ها سخت شود و باعث افزایش تولید حرارت و مصرف انرژی شود. این مصرف انرژی بالا در بلندمدت میتواند مشکلات متعددی برای دستگاه به وجود بیاورد. به منظور اطمینان از اینکه کویل های یخچال فریزر به درستی کار کنند، باید شرایطی فراهم آورید که با استفاده از یک برس کوچک هرگونه خاک و گرد و غبار بر روی سطح آن ها را تمیز کنید. این موضوع باعث کاهش مصرف انرژی و استفاده بهینه از یخچال فریزر می شود.

4. خنک کردن غذا قبل از گذاشتن در یخچال.

حتی با توجه به جزییات می تواند هزینه زیادی را در صورتحساب ن هایی انرژی شما صرفه جویی کند و در استفاده بهینه از یخچال فریزر به شما کمک کند. گذاشتن غذای داغ در داخل یخچال فریزر نه تن ها باعث گرم شدن فضای داخلی آنم یشود، موتور دستگاه نیز انرژی بیشتری مصرف میکند تا بتواند دوباره این هوا را خنک کند. بنابراین بهتر است برای گذاشتن مواد غذایی در یخچال، یک محدوده زمانی مشخص در نظر بگیرید و غذا را به صورت خنک شده در آن قرار دهید.

5. درب یخچال را همیشه بسته نگه دارید.

 
یخچال فریزر

مهم نیست که چه نوع یخچال فریزری در اختیار دارید، اما بسته ماندن درب آن به ترین و ارزان ترین شیوه برای کاهش مصرف انرژی است. باز گذاشتن درب یخچال و انجام کار های شخصی در این لحظه تاثیر بزرگی بر مصرف انرژی دستگاه شما دارد. همزمان که سرمای داخلی یخچال خارج میشود، موتور دستگاه نیز انرژی بیشتری مصرف میکند تا این سرما را جبران کند. بنابراین اگر قصد دارید از شیوه های مختلف برای استفاده بهینه از یخچال فریزر سودمند شوید، توصیه ما این است که این گزینه را فراموش نکنید و در همه حال آن را اجرا کنید.

6. از مزایای سیستم خنک کننده درب یخچال فریزر غافل نشوید.

بسیاری از افراد عادت کردهاند که برای برداشتن هر مواد غذایی یا حتی نوشیدن آب سرد، درب یخچال را باز کرده و همه انرژی آن را مصرف میکنند. این در حالی است که شرکت های سازنده این دستگاه ها برای صرفه جویی در مصرف انرژی و افزایش طول عمر آنها، از سیستم های خنک کننده بر روی درب یخچال استفاده میکنند که صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی و هزینه شما به دنبال خواهد داشت. اگر از دستگاهی استفاده میکنید که از سیستم سرد کننده آب استفاده نمیکند، برای استفاده بهینه از یخچال فریزر یک دستگاه یخ ساز قابل حمل برای آشپزخانه خریداری کنید و آب خنک خود را از این شیوه تهیه کنید.

7. فضای داخلی یخچال خود را منظم کنید و از آشفتگی بپرهیزید.

زمانی که وسایل و مواد خوراکی را به شکل منظمی در درون یخچال میچینید، این شانس را خواهید داشت که دسترسی شما به آن ها بسیار آسانتر بوده و زمان کمتری را صرف باز شدن درب یخچال فریزر خود کنید. این شیوه در نهایت میزان مصرف انرژی را کاهش میدهد. همچنین توجه داشته باشید که قرار دادن برخی اجسام بزرگ مانند جعبه یا ظروف چندان مناسب نیست و باعث بالارفتن بی نظمی محیط و مصرف انرژی دستگاه شود. بنابراین اگر قصد دارید استفاده بهینه از یخچال فریزر خود را داشته باشید، سعی کنید وسایل را به شکل منظم و به صورت اصولی در یخچال قرار دهید.

8. دمای داخل یخچال را به طور مرتب بررسی کنید.

دمای یخچال فریزر

همانند سیستم های تهویه و کولر گازی، بررسی دما و وضعیت محیط داخلی یخچال کمک می کند که در لحظات مختلف مصرف انرژی خود را در اختیار داشته باشید. همانطور که با سرد شدن محیط، دمای کولر گازی را بالا می برید، در مورد یخچال نیز میتوانید از همین شیوه استفاده کنید. معیار های مختلفی برای تنظیم دمای داخلی یخچال و فریزر وجود دارد و معمولا شرکت های سازنده آن ها در این مورد توصیه های مختلفی دارند؛ اما توجه داشته باشید که تنظیم کردن دمای داخلی یخچال و بررسی مداوم آن به طول عمر یخچال و استفاده بهینه از یخچال فریزر منجر می شود.

9. از کلید ذخیره انرژی استفاده کنید.

خوشبختانه بسیاری از یخچال فریزر های مدرن و امروزی دارای کلید هایی هستند که کمک میکند در شرایط مختلف انرژی دستگاه ذخیره شود و دستگاه به حالت غیرفعال درآید. عملکرد این کلید ها بدین صورت است که زمانی که دستگاه به یک درجه حرارت مشخص شده میرسد، عملا موتور خاموش شده و دیگر مصرف انرژی صورت نمیگیرد. اگرچه ممکن است برخی از دستگاه های قدیمیتر از این سیستم بیبهره باشند؛ اما، در کل میتواند برای استفاده بهینه از یخچال فریزر مناسب باشد.

10. برفک یخچال فریزر را از بین ببرید.

بسته به نوع یخچال فریزر ممکن است برداشتن برفک یخچال به صورت دستی یا به صورت خودکار باشد. اگر چه دستگاه هایی با کاهش تولید برفک و حت بدون برفک تولید شده اند، اما ممکن است کاهش شدید دما باعث ایجاد برفک در برخی قسمت های آن ها شود که لازم است در زمان های مختلف نسبت به برداشتن آن ها اقدام کنید. جلوگیری از یخ زدگی و برفک زدن یخچال فریزر میتواند صرفه جویی در انرژی و صرفه جویی در هزینه های ماهیانه شما را به دنبال داشته باشد و به طور کلی به استفاده بهینه از یخچال فریزر منجر شود