بسیاری از ما سابقه کار با ماشین لباسشویی برای شستن لباس های مختلف داریم و ممکن است هنگام کار با آن ها به اشتباهات جور واجور دست زده باشیم. نکته مهم در استفاده از این ماشین ها این است که بخشی از کار آن در اختیار ما قرار دارد و بخش اعظم آن به صورت الکترونیکی خارج از کنترل ما انجام می شود. در حقیقت ما اگر بتوانیم قبل از شروع کار، شرایط مناسبی برای استفاده از ماشین لباسشویی فراهم کنیم، در انتها میتوانیم انتظار داشته باشیم که دستگاه نیز عملکرد مناسبی از خود نشان دهد.

ماشین لباسشویی

در حقیقت انتظار ما از ماشین لباسشویی باید به انداز های باشد که ما به آن توجه میکنیم و موارد اشتباه و خطا را از عملکرد آن حذف میکنیم. در این مطلب به معرفی ۱۲ اشتباه بزرگ در استفاده از این دستگاه اشاره میکنیم و اهمیت آن ها را توضیح میدهیم. پس با ما در اطمینان سرویس همراه باشید!

اشتباه اول؛ شستن لکه ها با شدت بالای عملکرد ماشین لباسشویی تاثیر مثبتی نخواهد داشت!

لکه ها معمولا موادی هستند که به روش های خاص و منحصر به فرد برای پاکسازی نیاز دارند و این روند در مورد ماشین لباسشویی نیز صادق است. استفاده از دور تند و شدت بالا نه تن ها باعث میشود که وضعیت لکه ها بدترشود، بلکه ممکن است بر جنس پارچه نیز تاثیر منفی گذاشته و است عمر آن را پایین بیاورد. بنابراین بهتر است منشا را بشناسید، و حتی الامکان روش های مختلف برای از بین بردن آن را بدانید. انتخاب شیوه مناسب رفتار آرام با لکه ها باعث میشود که سریعتر پاک شود و مانع از انتقال لکه به سایر لباس های موجود در ماشین لباسشویی شوید.

اشتباه دوم: استفاده بیش از حد از مواد شوینده

ماشین لباسشویی

استفاده بیش از حد و یکباره از مواد شوینده در ماشین لباسشویی نه تن ها باعث تمیزتر شدن آن نمیشود، بلکه ممکن است باقی مانده آن در محل های مانند دور یقه تجمع کرده و زمینه ایجاد باکتری را فراهم آورد. در این مورد توصیه ما این است که نسبت به حالت های قبل تن ها نیمی از ماده شوینده را استفاده کنید و اجازه دهید که دستگاه به حالت معمولی خود کار کنند به مرور زمان مقدار آن ها را افزایش دهید تا در مورد تمیز شدن لباس ها نتیجه بگیرید. توجه داشته باشید که آب شهری و آب متصل به ماشین لباسشویی سخت باشد، ممکن است به کمی صابون یا مایع صابون نیاز داشته باشید و در صورت برخورد به چنین مواردی از این گزینه استفاده کنید.

اشتباه سوم: پر کردن ماشین لباسشویی به شکل صحیح

هنگام استفاده از ماشین های لباسشویی که از بالا باز میشود، در ابتدا باید آن را پر کنید و سپس مایع شوینده را به آن اضافه کنید و در نهایت لباس ها را در آن بندازید. مگه نه؟! خیر! این روش کاملا اشتباه است و ممکن است روند شست و شوی شما را به اشتباه بیاندازد. البته این روش در مورد شوینده ها و سفیدکننده های قدیمی کاربرد داشت، در حال حاضر بهتر است ابتدا دستگاه را به اندازه مورد نیاز و توصیه شده پر کنید و پس از افزودن لباس ها و خیس شدن آنها، اقدام به ریختن مواد شوینده و مواد سفیدکننده کنید. این روش به قرار گرفتن لباس ها درون ماشین و تمیز شدن بهتر آن ها کمک میکند.

اشتباه چهارم: شستن پارچه ها و لباس هایی که برای ماشین لباسشویی مناسب نیستند!

اگرچه این مورد لزوما یک اشتباه نیست! اما اگر بر روی یک لباس نوشته شده باشد که برای ماشین لباسشویی مناسب نیست، بهتر است از این گزینه شست و شو صرفنظر کنید. این لباس ها عموما از جنس حریر و بیشتر از ابریشم هستندو ممکن است نسبت به سایر لباس ها رنگ پذیری بیشتری داشته باشند. بنابراین اگر میخواهید از شستن لباس های خود پشیمان نشویدو به توصیه شرکت های سازنده آن ها نیز عمل کرده باشید، بهتر است از این شیوه شستشو برای آن ها استفاده نکنید و با همان روشی که با دست استفاده میکردید، بسنده کنید.

اشتباه پنجم: بستن زیپ لباس های دارای زیپ

زیپ لباس برای شستشو بسیار خطرناک هستند و حتی در شستشو که دست نیست ممکن است برای فرد مشکل ساز شود. بنابراین توصیه ما این است که هنگام شستن چنین لباس هایی، چه با دست و به چه به کمک ماشین لباسشویی بهتر است زیبا آن ها را ببندید خود را از شر دندانه های آن ها رها کنید

اشتباه ششم: قرار دادن لباس ها در زیر فشار زیاد

اگرچه ممکن است به نظر برسد که قرار دادن لباس ها در زیر فشار زیاد و بالا بردن سرعت دستگاه ممکن است باعث شود که لباس ها سریعتر شسته شود، اما فراموش نکنید که عمل اصلی شستن لباس ها توسط ماده شوینده انجام میشود و باید زمان مشخصی برای تاثیر این ماده بر روی لکه ها و مواد آلاینده اختصاص دهید.

 

ماشین لباسشویی

اشتباه هفتم: استفاده بیش از حد از مواد سفید کننده

قبل از اینکه بخواهید در ماشین لباسشویی از مواد سفید کننده استفاده کنید، باید به مقدار مورد نیاز و نتیجه ن هایی آن نیز فکر کنید. لکه های مختلفی ممکن است بر روی لباس شما به وجود بیاید که بد ترین آن ها لکه های پروتیینی مانند خون و عرق هستند که پاکسازی آن ها با مواد سفیدکننده پیشنهاد نمی شود. در این مورد پیشنهاد ما برای از بین بردن لکه ها استفاده از مواد طبیعی است که میتوانید از چند تکه لیمو و چند دقیقه جوشاندن آن ها استفاده کنید. این موضوع به کاهش کار با ماشین لباسشویی کمک میکند.

اشتباه هشتم: تراز نکردن ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی به شکل مناسبی تراز نشود و بر روی یک سطح صاف قرار داده نشود، ممکن است ضمن آسیب رساندن به کف ساختمان، به اجزا و قسمت های کلیدی آن مانند فنر، یاتاقان و غلطک ها لطمه وارد کند. در ضمن در این حالت سر و صدای دستگاه وحشتناک خواهد بود و ممکن است مجبور شوید که به دنبال راهکار هایی مانند جایگزین کردن دستگاه باشید. برای تنظیم کردن دستگاه میتوانید به سراغ یک تراز معماری معمولی بروید و از چند تکه چوب یا مواد پلاستیکی برای جذب لرزش دستگاه کمک بگیرید.

اشتباه نهم: اجازه دهید سیستم خنک کننده در فواصل زمانی مختلف استراحت کند

بعضی از مردم ترجیح میدهند که تمامی کار های شست و شوی خود را با ماشین لباسشویی با فواصل زمانی انجام داده و کار خود را دیرتر به پایان برسانند. اما در واقع انجام شستشوی پشت سرهم در دستگاه و بخش خشک کننده باعث میشود که طول عمر ماشین به طرز چشمگیری افزایش یابد. نبود فاصله بین زمان های شست و شو باعث میشود که گرمای مراحل قبلی در سیستم خنک کننده باقی بماند و دستگاه از این گرما برای خشک کردن لباس های جدید استفاده کرده و از این طریق مصرف انرژی را کاهش دهد.

اشتباه دهم: نادیده گرفتن تنظیمات متبوع در قسمت خشک کن

قسمت خشک کن ماشین لباسشویی با موارد مختلفی سروکار دارند و حتی حرارت در آن ها اهمیت دارد. در ضمن در این قسمت خشک کردن لباس ها با سرعت زیاد و با چرخش بالای دستگاه انجام میشود که به خودی خود میتواند لباس ها را شروع کرده و حتی به آن ها لطمه بزند. بنابراین قبل از شروع کار با دستگاه، سعی کنید به ترین تنظیمات ممکن و توصیه شده را برای بخش خشک کن آن در نظر بگیرید و از این طریق به ترین استفاده ممکن را از آن ببرید. تنظیم مناسب قسمت خشک کن، همچنین به کاهش لرزش دستگاه نیز کمک میکند و حتی میتوانند زمان بارگذاری و پایان کار ماشین لباسشویی را تحت تاثیر قرار دهد.

ماشین لباسشویی

اشتباه یازدهم: قرار دادن جوراب ها در فضای مشخص شده

جوراب ها یکی از خطرناک ترین لباس ها و پوشیدنی هایی هستند که بهتر است برای شستشوی آن ها از ماشین لباسشویی استفاده نشود. اما اگر اصرار دارید که از این گزینه برای جوراب های خود استفاده کنید، توصیه ما این است آن ها را به بخشی از دستگاه وصل کنید که امکان حرکت آن ها به حداقل برسد. حرکت کردن جوراب در داخل ماشین ممکن است تبعات خطرناکی برای آن داشته باشد.

اشتباه دوازدهم: تمیز نکردن بخش خشک کن

بسیاری از مردم احساس می کنند که شستن لباس ها در ماشین لباسشویی ماد های از آن ها باقی نمیماند و مشکلی برای سایر قسمت ها از جمله بخش خشک کن ایجاد نمیشود. اما جالب است بدانید که همراه این لباس ها ممکن است مواد مختلفی وارد بخش خشک کن شود که به مرور زمان آن را مسدود کرده عملکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار میدهند. تمیز کردن بخش خشک کن زمان چندانی از شما نمیگیرد و تن ها با یک بار باز کردن دستگاه از قسمت پشت و گرفتن شلنگ بر روی آن میتوانید حجم وسیعی از مواد آلاینده را از روی آن ها پاک کنید.

ماشین لباسشویی اتوماتیک به ماشینی گفته می شود که بعد از قرار دادن لباس ها در داخل آن و ریختن پودر و تنظیم برنامه و راه اندازی، دیگر نیازی به حضور فرد نباشد. زیرا ماشین به طور خودکار لباس ها را می شوید و خشک شده تحویل می دهد. ماشین های لباسشویی اتوماتیک را می توان از نظرشکل ظاهری، به دو گروه تقسیم بندی کرد: الف: ماشین های لباسشویی اتوماتیک در از جلو (با محور افقی) ب: ماشین های لباسشویی اتوماتیک در از بالا (با محورعمودی)

ماشین های لباسشویی اتوماتیک را می توان از نظر نوع عملکرد و ساختار داخلی، به دو گروه تقسیم بندی کرد:

الف: ماشین های لباسشویی اتوماتیک ب: ماشین های لباسشویی تمام اتوماتیک با خشک کن 001% (دارای سیستم حرارتی یا سیستم با دور بسیار بالا).

اجزای ماشین لباسشویی اتوماتیک اجزای ماشین لباسشویی شامل قسمت های مکانیکی و الکتریکی می باشد که عبارتند از:

قسمت های مکانیکی:

 • بدنه لباسشویی
 • دیگ
 • آبکش
 • بلبرینگ
 • کاسه نمد
 • پولی بزرگ (فلکه)
 • پولی کوچک
 • تسمه
 • وزنه ها یا لنگر ها
 • لاستیک دور در
 • انواع لرزه گیر

 قسمت های الکتریکی:

 • کابل رابط و دو شاخه
 • لامپ خبر
 • المنت (هیتر)
 • میکرو سوییچ در
 • انواع خازن ها
 • انواع موتور
 • تاکوژنراتور
 • کنترل موتور های اونیورسال
 • آزمایش موتور های اونیور سال
 • هیدروستات
 • پمپ تخلیه
 • شیر برقی
 • برد سرعت
 • محافظ الکتریکی
 • تایمر
 • موتور تایمر
 • مجموعه کلید
 • ترموستات (هیتراستات) 

</box2> 

قسمت های مکانیکی:

بدنه لباسشویی:

  جنس بدنه ماشین لباسشویی اتوماتیک، از نوعی ورق فلزی مقاوم می باشد. به منظور افزایش مقاومت در برابر اکسیدشدگی و نیز جلوگیری از برق گرفتگی، پس از شستشوی ورق و اضافه نمودن مواد ضد زنگ، درکوره مخصوصی تا دمای 081 درجه سانتیگراد حرارت داده می شود. سپس به وسیله دستگاه الکترواستاتیک به طور یکنواخت رنگ آمیزی می گردد. وظیفه بدنه، نگهداری و محافظت از قسمت های الکتریکی ومکانیکی ماشین لباسشویی می باشد.

دیگ:

جنس دیگ معمولا از استیل، ورق گالوانیزه و یا ورق سیاه لعاب کاری شده است تا در برابر زنگ زدگی مصون بماند. درماشین های جدید از پلاستیک مقاوم برای ساختن دیگ استفاده می شود. وظیفه دیگ، نگهداری آب می باشد و هم چنین بعضی قطعات ماشین لباسشویی در بدنه آن تعبیه شده اند که عبارتند از: ترموستات، هیتر، مجرای ورودی آب و مواد شوینده، مجرای ترموستات، مجرای خروجی آب کثیف به طرف پمپ تخلیه. 

3 - آبکش: 

آبکش، استوانه ای است مشبک که لباس ها در داخل آن ریخته می شوند و دارای حرکت دورانی است. در داخل آبکش، برآمدگی هایی وجود دارد که برای جلوگیری از سرخوردن لباس ها در هنگام چرخیدن و هم چنین متلاطم کردن آب به کار می روند و در نتیجه لباس ها به طور کامل با آب و مواد شوینده تماس پیدا می کنند. تذکر: نوع دیگری از آبکش لباسشویی را که برای ماشین های لباسشویی اتوماتیک در از بالا، مورد استفاده قرار می گیرد مشاهده می کنید. جنس این آبکش از پلی پروپیلن است و در آن هیچ گونه صدمه احتمالی به لباس ها وارد نمی شود. آبکش لباسشویی های در از جلو، از دو قسمت تشکیل شده است: الف - بدنه آبکش ب - شفت و سه نظام.