تاریخچه ماشین لباسشویی:

نخستین نوع ماشین لباسشویی در سال 1797 اختراع شد و آن تخته شستشو بود. اما در سال 1874 ویلیام بلک استون، بارزگانی و تولید کنند ذرات اهل ایندیانا برای همسرش یک هدیه تولد ساخت که ماشینی بود که کثیفی ها را از روی لباس ها می شست و پاک می کرد. این دستگاه شامل یک تغاز چوبی بود که در آن یک تکه چوب تخت با شش میخ چوبی کوچک بود و یک دسته داشت که آن ها را جلو و عقب می برد. درسال 1900 میخ های فلزی جایگزین میخ های چوبی شدند. در 1906 موتور الکتریکی برای نخستین بار در این وسیله به کار گرفته شد. در 1907 نخستین دستگاه می تگ ساخته شد که دسته چرخنده و زیر آن چرخ لنگر داشت. در 1922 شرکت می تگ سیتمی عرضه کرد که به جای کشیدن لباس ها در آب آن ها را با فشار آب و هم زدن تمیز می کرد.
از میان تمام روش هایی که در آن زمان برای طراحی ماشین لباس شویی پیشنهاد شد تنها دو سیستم امروزه باقی مانده است. یکی همان روش فشار آب که هنوز هم مهم ترین سیستم است و دیگری سیستم استوانه ایی که لباس را درون یک استوانه چرخاندن می شوید. از اوایل دهه 1930 یکی از شاخص های جانبی شرکت هوایی بندکس شروع به کار روی یکی از مهم ترین پیشرفت های ماشین لباس شویی کرد. وسیله ای که جان دبلیولین اختراع کرد به طور همزمان لباس ها می شست، آب می کشید و آب اضافی آن را خارج می کرد. معرفی نخستین ماشین لباس شویی خودکار در 1947 گام مهم دیگری در این زیمنه بود. شرکت 1900، که از متقدمین شرکت ویرل پول به شمار می رود، نخستین شرکتی بود که موفق به این کار شد. در 1953 ماشین لباسشویی به یکی از وسایل ضروری خانه مبدل شد و از آن به بعد همچنان این وسیله در حال تکمیل است و دکمه هایی برای انواع پارچه های خاص و جدید به آن ها اضافه میشود.

 

انواع لباسشویی:


انواع ماشین های لباسشویی متداول عبارتند از:
1 - نوع سطلی
2 - نوع دوقلو

3 - نوع سطلی تمام اتوماتیک با درب از بالا، با محور عمودی
4 - نوع تمام اتوماتیک با درب شیشه ای، با محور افقی.

تفاوت مدل پایه و آخرین مدل یک مارک ماشین لباسشویی در چیست؟

 

افرادی که به دنبال خرید ماشین لباسشویی هستند با پرسشی اساسی مواجه می شوند و آن این است که اگر پول بیشتری بدهند و ماشین لباسشویی گران ترین بخرم آیا لزوما لباسهایشان بهتر شکسته خواهد شد جواب منفی است. با خریدن ماشین لباسشویی های آخرین مدل معمولا تنظیمات بیشتر، چرخش سریع تر و احتمالا استوان های بزرگتری عایدتان خواهد شد اما کیفیت ساخت به همان منوال پیش خواهد بود. همه تولیدکنندگان ماشین لباسشویی چندین مدل طبق استانداردی میکنند که خودشان در نظر دارند معمولا مدل های پایه سرعت چرخش کمتر، دکمه های کمتر , تنظیمات کمتر و حجم کمتری دارند.

ممکن است تفاوت قیمت مدل پایه با آخرین مدل به چند صد هزار تومان هم برسد اما هیچ تفاوتی در کیفیت آن ها وجود ندارد اگر میخواهید کیفیت لباسشویی که میخواهید بخرید بهتر باشد باید مارک بهتری انتخاب کنید. مثلا اگر مدل پایه ماشین لباسشویی با مارک بهتر را انتخاب کنید مسلما آرام تر و مطمئن تر از ماشین لباسشویی آخرین مدل با مارک پایین تر برایتان کار می کند. نکته مهم این است که ساخت یک مارک ماشین لباسشویی، چه مدل پایه و چه تنظیم دار و چه آخرین مدل، همه با یک استاندارد ساخته شده اند و بیشتر قطعاتشان مانند هم است. هنگام خرید قیمت ماشین لباسشویی های مارک دار که مختلف هستند را با هم مقایسه کنید. اگر قیمت پایه یک ماشین لباسشویی چهارصد هزار تومان است و مدلی که شما پسندیده اید هفتصد هزار تومان است بدانید که صرفا سیصد هزار تومان بابت ظاهر و دکمه های بیشتر پول می پردازند. اگر از این دکمه ها استفاده نمیکنید لزومی هم ندارد که پول اضافی بایت آن بدهید.

تعمیر ماشین لباسشویی


آیا کارخانه ها عمدا ماشین لباسشویی را طوری می رساند که زود خراب و از دور خارج بشود؟

نه عمدا، اما نهایت همین اتفاق می افتند. خیلی از ماشین لباسشویی های مدرن را طوری می سازند که هر چه ممکن است ازران تر به فروش برسد، چون خریداران (البته خام و بی تجربه تر ها) این طور می خواهند. نتیجه این میشود که ماشین هایی ساخته می شود که عمر زیادی ندارند و از طرفی هزنیه تعمیر آن ها هم خیلی بالاست. بنابراین این ماشین لباسشویی خیلی هم ارزان نیستند و در حقیقت در دراز مدت گران تر در می آیند. هر چه ماشین لباسشویی ها خیلی ازران تر باشد، فاصله بین هزینه تعمیر و جایگزینی قطعاتش کمتر میشود.
خیلی از ماشین لباسشویی های ارزان قیمت بیش از سه تا پنچ سال عمر نمی کنند چون نخستین باری که خراب می شوند حدود نصف قیمت خریدشان یا بیشتر باید تعمیرشان هزنیه کرد. از طرفی تولید کنندگان ماشین لباسشویی های ارزان قیمت تمایلی برای تعمیرشان هزنیه کدر. از طرفی تولیدکنندگان ماشین لباسشویی های ارزان قیمت تمایلی به عرضه قطعات یدکی ازران قیمت ندارند که همین موضوع بیش از پیش مشکل ساز می شود. با در نظر گرفتن این مشکلات شاید بهترباشد از همان ابتدا ماشین لباسشویی گران تری خرید، مگر اینکه قبل از تحقیق کنید و مطمئن بشوید که اگر در آینده لازم شد قطعه ای را عوض کنید قیمت قطعات بدکی ماشین لباسشویی مورد نظرتان منطقی است. در غیر این صورت اگر ماشین لباسشویی گران قیمت بخرید معمولا تا 20 سال خیالت کاملا راحت است و بعضی مردم فکر می کنند بد هم نیست که هر چهار، پنچ سال یکبار ماشین لباسشویی شان خراب بشود و به این بهانه وسایل خانه شان را نو کنند.

آیا اگر لباسشویی گران تری بخرم ماشین بهتری دارم؟

 

اگر از مارک بهتری بخرید بله اما اگر پول بیشتری صرف گران تری از همان مارک بکنید که دکمه های بیشتر و سرعت چرخش بیشتری دارد جواب منفی است. باید در نظر داشته باشید عبارت (ماشین لباسشویی بهتر) به کیفیت و مطمین بودن ماشین لباسشویی برمیگردد. مثلا ممکن است یک ماشین لباسشویی نه چندان خوب در 1400 دور در دقیقه با حجم شش کیلو گرم هنوز بهتر از ماشین لباسشویی از همان مارک با مدل ارزان تر باشد که قط دور در دقیقه می زند و حجم می زند و حجم آن پنج کیلوگرم است. اگر بهتر بودن ماشین لباسشویی را از روی دکمه ها و تنظیماتش ارزیابی کنید از این مورد غافل می مانید و مثل این است که یک ماشین قراضه با رنگ زیبا و بوق خوش صدا بخرید.
بعضی از این شکایت دارند که مدام مجبورند هزنیه های گزاف تعمیر ماشین لباسشویی نه چندان قدیمی شان را بپردازند. این ماشین لباسشویی ها معمولا کیفیت خوبی ندارد و آن را ارزان خریده اند. اما این افراد عقیده دارند ماشین لباسشویی شان را خیلی هم ارزان نخریده اند. مشکل اینجاس که آن ها پول اضافی بابت چرخش شریع، حجم بیشتر و تنظیمات گوناگونی داده اند و نه برای کیفیت قطعات. بد ترین تولیید کننده ها هم می توانند به محصول خود زیبا ترین رنگ را بزنند. حتی ممکن است دور خیلی بالایی داشته باشد اما چون سایر قطعات ارزان قیمت است تکان های شدید می خورد و گاهی هم دوره را می افتتند. اگر هنگام خرید مدل پایه پایه بخرد ممکن است چرخش آن خیلی شریع نباشد، تنظیم کمتری داشته باشد و حجم آن هم معمولی باشد اما باز هم به آخرین مدل مارک پاییتن تر با همان قیمت می ارزد.

شستشو الیاف براساس انتقال آلودگی از الیاف به آب و چند عامل در دستیابی به این هدف سهیم هستند.
- مواد شوینده
- حرکت مکانیکی
- حرارت
- زمان

عملیات شستشو:

شامل چهار مرحله است
- خیس خوردن (غوطه الیاف در محلول آب و مواد شوینده)
- جدا کردن آلودگی (در مراحل قبلی از الیاف جدا میشود، نباید آلودگی ته نشین شود و باید به صورت محلول نگهداری شود)
- زدودن چرک به وسیله تخلیه و آبکشی

نتیجه شستشو:

برای بدست آوردن نتیجه رضایت بخش از شستشو لازم است بدانید:
- اساس و طبیعت الیاف
- اساس و طبیعت آلودگی و چرک ها
- سختی آب
- محصولاتی که برای شستشو استفاده میشوند (مانند انواع پودر، صابون، مواد افزودنی مانند نرم کننده، ضد الکتریسیته سفید کننده ها)

 

پس نتیجه وابسته به چند عامل زیر است:
- نوع الیاف
- نوع آب
- نوع چرک.

 


قسمت شستشو عین قسمت لباسششویی سطلی است در مخزن دوم، سیستم آبگیری از لباس های شسته شده همان سیستم موجود در لباسشویی اتوماتیک است  لباس های شسته شده همان سیستم موجود در لباسشویی اتوماتیک است لباس ها درون مخزن اصلی که همه سطح بدنه اش سوراخ کاری شده است ریخته شده و زمانی که با فرمان تایمر موتور خشک کن راه می افتند، بر اثر نیروی گریز از مرکز آب لباس ها از طریق سوراخ های موجود روی مخزن اصلی درون مخزن فرعی قرار دارد، این آب ها در مخزن فرعی به طرف کانال خروجی هدایت شده و از شیلینگ که در این زمان بر روی زمین نهاده شده خارج می شود.
در ماشین های دو زمانه به ندرت از واتر پمپ استفاده می شود. ماشین های دو مخزنه دارای دو موتورند و هر دو موتور از نوع آسنکرون هستند. موتور شستشو توانیی چرخش به چپ و راست را داراست و به توسط تایمر مرتبا به طرف راست و چپ می چرخد. همین برتری ماشین های لباسشویی دوقلو سبب شده که لباس ها در حین شستشو تمیز تر شسته شود.


آشنایی با ابزار های مورد استفاده درتعمیرات ماشین لباسشویی :


1) فازمتر (فازنما)
فازمتر (فازنما) وسیله ای است که برای تشخیص فاز از نول به کار می رود.


2) انبردست:
انبردست انواع مختلفی می باشد که از انواع آن می توان به 3 نوع زیر اشاره کرد
1 - انبردست ساده یا تخت: جهت صاف کردن و یا تابیدن سیم ها استفاده میشود
2 - انبر دست مرکب: برای نگه داشتن قطعه کار و روکش برداری و با بریدین سیم استفاده میشود.
3 - انبردست لبه تیز (گاز انبر)  برای بریدن سیم ها و کابل ها و همچنین بیرون آوردن میخ نیز به کار می رود.


دم بارک:
این وسیله که جهت فرم دادن و بریدن سیم ها به کار می رود، در چهار نوع دم تخت، دم گرد، دم کج و دم باریک ساخته می شود.


4) انواع لحیم:


لحیم ها را می توان به دو قسمت تقسیم کرد:
1 - لحیم نرم: نقطه ذوب آن حدود 500 درجه سانتی گراد می باشد.
اغلب لحیم های موجود در بازار به صورت ترکیبی از سرب و قلع تولید می شنود که در صد آلیاژ آن ها به نوع مصرفشان تغییر می کند. مثلا لحیم 40 یعنی لحیمی که 40 درصد آن قلع و 60 درصد آن سرب است.


ابزار لحیم کاری:
هویه یکی از ابزار های اصلی تولید حرات و ذوب نمودن لحیم در لحیم کاری است. بخش ذوب کننده لحیم در هویه از جنس مس می باشد. علت استفاده از مس زیرا فلزی است که لحیم روی آن اثری ندارد، همچنین حرارت را به خوبی در خود ذخیره می کند و حرارت را انتقال می دهد.


هویه ها به دو نوع تقسیم میشوند:
1) هویه ای که با گرمای خارجی گرم می شود.
2) هویه ای که با عبور جریان از یک المنت گرم می شود.


ماشین های لباسشویی اتوماتیک در از جلو، با گردش دورانی سریع:
ماشین لباسشویی های اتوماتیک درب از جلو، محور افقی با تسمه و پولی بامشخصات فنی زیر معرفی می گردد:
- فیوز مصرفی ۱۰ آمپر
- دکمه حذف خشک کن
- فیلتر پمپ با قابلیت تمیز شوندگی خودکار، رد کردن پرز های زیر لباس
- مکانیزم حفاظت موتور در برابر اضافه بار
- تنظیم خودکار حجم آب ورودی متناسب با وزن و نوع لباس ها.

 

ماشین های لباسشویی در از جلو تمام اتوماتیک ترکیبی با تهویه:

این لباسشویی ها پس از تخلیه و دور تند تنهایی، با داشتن مجموعه فن و هیتر اضافی به وسیله تایمر مجزا شروع به تولید هوای گرم میکند و با عبور از بین لباس ها در داخل آبکش، از طریق لوله تخلیه هوا که معمولا در پشت ماشین قرار میگیرد به خارج ماشین رانده میشود.

 

ماشین های لباسشویی درب از جلو اتوماتیک ترکیبی با داستر کنداسور:

در این ماشین های لباسشویی درب جلو پس از پایان دور تند و آبگیری از لباس ها، آبکش به صورت چپ و راست حرکت کرده و لباس ها در مجاورت هوای گرم به طور کامل خشک میشوند، البته با این تفاوت که هوا گرم و مرطوب حاصله از ماشین خارج نمی شودبرگ به سمت واحد کنداسور هدایت می شوند این واحد عبور مقدار کمی آب سرد که از طریق شیر ورودی آب سرد همین میشود خنک نگه داشته می شوند.
رطوبت موجود در هوا به مایع تبدیل میشود و به صورت آب در پایان لیگ جمع می شوند و در نهایت توسط پمپ تخلیه و از طریق شیلنگ از ماشین خارج می گردد سپس هوای گرم و خشک دوباره از طریق خشک کن به چرخش در می آیند.
ماشین های لباسشویی تمام اتوماتیک ترکیبی در از جلو، با گردش سریع دورانی سریع و خشک کن کامل:
این ماشین ها دارای لباس شویی اتوماتیک و ماشین خشک کن در یک ماشین می باشند.


انواع موتور های لباسشویی اتوماتیک: از سه نوع موتور استفاده می شود که عبارتند از: در ماشین های لباسشویی معمولا

الف: موتور های القایی آسنکرون DC ب: موتور های ج: موتور های اونیورسال.
الف - موتور های آسنکرون (القایی): نوعی موتور القایی دیده می شود. این موتور دو سرعته بوده و نیاز به خازن راه انداز دارد و هم چنین دارای محافظ حرارتی (اورلود) می باشد و در مدل های 005 دور مورد استفاده قرار می گیرد. دور تند لباسشویی شامل سیم پیچ اصلی و سیم پیچ فرعی با مقاومت های مختلف می باشد ولی دور کند، از دو سیم پیچ با مقاومت مساوی تشکیل شده که جهت چپگرد و راستگرد کردن دیگ به کار می رود.
آورده شده است.

 

ب -این DC: نوعی موتور DC موتور: موتور بدون زغال بوده و دارای یک روتور با آهنربای دایمی می باشد و بدون کار می رود. از این موتور در ماشین های در از جلو و در از بالا تسمه و پولی به استفاده می شود.


ج - موتور اونیورسال: نوعی موتور اونیورسال آورده شده است  از این موتور در مدل های الکترومکانیکی و الکترونیکی استفاده می شود.
خازن راه اندازی
کنترل دور این موتور توسط برد الکترونیکی و از روش کنترل ولتاژ، انجام می شود این موتور دارای یک تاکوژنراتور برای تنظیم دور آن می باشد که با طرز کار آن، آشنا می شوید.